knowledge is a strength
sharing knowledge is
real power.

Prioriteiten stellen en keuzes maken

Keuzes maken, altijd makkelijker gezegd dan gedaan. Deze maanden hoef ik me niet af te vragen of er de volgende morgen nog werk ligt. Nee, ik worstel meer met vragen als: Wat pak ik op? Wat stel ik uit tot later? En wat doe ik niet? Dat valt echt niet altijd mee. Zeker niet als je het iedereen naar zijn zin wil maken. Kortom, prioriteiten stellen, keuzes maken.

Vragende klanten
Een belangrijk deel van de tijd wordt opgeëist door de klant. Ja, de klant verlangt steeds meer aandacht. En hoe meer aandacht je de klant geeft, hoe meer hij verlangt. De grenzen verschuiven en voor je het weet houd je geen tijd meer over voor alle andere werkzaamheden die nog op het bordje liggen. Het welbekende: “Geef ze een vinger en ze pakken je hele hand.” Vanzelfsprekend wil ik ze aandacht geven, maar is het nodig? En gaat het niet ten koste van andere werkzaamheden? Tja, prioriteiten stellen, keuzes maken.

Grenzen en prioriteiten
En dan te denken aan alle manieren die er anno 2019 zijn om te ‘connecten’. Vroeger werd je alleen gebeld. Tegenwoordig worden we gebeld, geappt, getagt en loopt de mailbox vol met vragen en verzoekjes. De kunst is om de grenzen te bewaken. Welke tijden ben ik bereikbaar voor klanten? Welke tijden sluit ik mezelf even op in kantoor om ‘dingen uit te werken’? Welke werkzaamheden kunnen wachten of kan ik uitbesteden aan een collega? Wat hoort wel bij mijn taken en wat niet? Als je hier duidelijkheid over hebt naar jezelf, is dit ook duidelijk voor klanten, collega’s en anderen. Zo heb ik zelf de laatste tijd ervaren. Sinds ik meer grenzen stel en deze ook duidelijk maak, merk ik dat dit geaccepteerd wordt.

Prioriteiten stellen is nodig om efficiënt te werken. Als je zelf je grenzen niet bewaakt, ga je er overheen en we weten allemaal dat dit helaas bij veel te veel medewerkers gebeurt. De enige die jouw grenzen kan bewaken ben je zelf!

Geweldige uitzendkrachten
Naast de klant, vragen ook onze fijne uitzendkrachten op de werkvloer om aandacht. En die aandacht verdienen ze ook. Nu de groep groter is, ontbreekt het helaas aan tijd om iedereen te helpen bij zijn of haar vraag. Is dit jammer? Jazeker! Ook hier geldt dat we keuzes moeten maken. Vriendelijk te woord staan spreekt voor zich. En in plaats van meteen te willen antwoorden, kunnen we ook aangeven waar ze hun vragen voor nu even kwijt kunnen. Zo geven we aan dat hun vragen altijd welkom zijn en dat houdt de sfeer goed. Tegelijkertijd kun jij je focussen op andere prioriteiten. Dat uitgebreidere praatje met de uitzendkrachten komt dan na het drukke seizoen wel weer.

Helpende collega’s
Wat heel erg helpt is een fijne groep collega’s. Mensen waarbij je je grenzen kunt aangeven. Binnen ons team is er bijvoorbeeld altijd werk om op te pakken. Iedereen heeft zijn eigen taken, prioriteiten en deadlines. Maar we zijn ook een team en moeten elkaar erbij helpen. Ook binnen een team moeten we keuzes maken en prioriteiten stellen. Dit betekent ook: eerlijk zijn tegen elkaar. Daarbij is het belangrijk om aan te geven dat je een deadline niet haalt en hulp nodig hebt. Niet vijf minuten van tevoren, maar liever ruim van tevoren zodat we elkaar kunnen helpen.

Momenteel gaat mijn eerste prioriteit naar ons team. We streven ernaar om elkaar niet te laten verzuipen in het werk. Gezamenlijk bepalen we de prioriteiten, verdelen we de werkdruk en zorgen we ervoor dat de belangrijkste zaken gedaan worden. In deze drukke maanden gaan mijn collega’s voor klanten en uitzendkrachten. Helder toch?

Maar… eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat prioriteiten stellen niet altijd goed lukt. Vandaag weer een voorbeeld van hoe het niet moet. Op de dag van de deadline zit ik deze blog nog te typen. Maar wel in de wetenschap dat mijn collega’s klaar staan om te helpen. Wat een voorrecht om met jullie te mogen werken!

Dick van Velden
Projectleider Greenport People

terug naar overzicht